Życie to nieustanna podróż, a zmiana jest naszym stałym towarzyszem. Podobnie jak rzeka, płyniemy napotykając po drodze zakręty, wzloty i upadki. To właśnie w tych zmianach tkwi nasza siła, nasza możliwość rozwoju i nauki. Jednak często przed samą zmianą towarzyszy nam niepewność, obawy o to, co przyniesie przyszłość. To ludzkie, ale możemy nauczyć się patrzeć na zmianę jako na szansę do rozwoju, okazję do odkrywania nowych horyzontów. Dzisiaj podzielę się z Tobą pomysłami i strategiami, jak radzić sobie z niepewnością i obawami przed zmianą, aby móc czerpać z niej pełnymi garściami. Życie jest pełne niespodzianek, a my bądźmy gotowi na każdą z nich!

Dziennik zmiany

Każdego dnia przez tydzień zapisuj swoje odczucia i myśli dotyczące zmian, które występują w Twoim życiu. Pamiętaj, że nie chodzi tu o wielkie rzeczy i duże przedsięwzięcia, ale o drobne zmiany, np. Twój nowy sposób reagowania na czyjeś zachowanie, wdrażanie, czy ćwiczenie przez Ciebie nowego nawyku – u mnie są to np. sesje oddechowe. Zadaj sobie pytanie: Co czuję? I uwolnij swoje emocje na kartce papieru, co pozwoli Ci lepiej zrozumieć, jak te drobne zmiany wpływają na Twoje myśli i samopoczucie.
Przykład: Jeśli zaczynasz nową pracę, zapisuj swoje odczucia na temat tego, co czujesz przed pierwszym dniem, a potem co tydzień. To może pomóc zidentyfikować, czy Twoje obawy zmniejszają się w miarę upływu czasu.

List do samej /ego siebie

Napisz list, w którym określisz swoje mocne strony i osiągnięcia z przeszłości. Przypomnij sobie, jak odnajdowałaś /eś zaufanie do siebie w innych okolicznościach życia. To pomoże Ci przypomnieć sobie, że masz w sobie siłę, aby sprostać nowym wyzwaniom.
Przykład: Jeśli zmieniasz kierunek kariery, przypomnij sobie, jakie sukcesy osiągnęłaś /nąłeś w poprzednich pracach i jakie umiejętności zdobyłaś /łeś.

Analiza szans i zagrożeń

Masz wątpliwości dotyczące wprowadzenia zmiany? Sporządź listę szans i zagrożeń, jakie niesie za sobą ta zmiana. Rozważ, jakie korzyści (dla Ciebie i najbliższych) mogą wyniknąć z zaakceptowania zmiany i jakie zagrożenia (również dla Ciebie i najbliższych) należy zminimalizować. To pomoże Ci zyskać bardziej obiektywną perspektywę i podjąć właściwą decyzję.
Przykład: Jeśli rozważasz przeprowadzkę do innego miasta, zastanów się, jakie korzyści (np. nowe możliwości zawodowe) i zagrożenia (np. trudności z adaptacją) mogą się pojawić.

Wizualizacja sukcesu

Zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie, że zmiana, z którą się obecnie mierzysz, zakończyła się pozytywnie. Jakie osiągnięcia i uczucia towarzyszą temu sukcesowi? Poczuj je jak najbardziej realnie. A potem zadaj sobie pytanie: Jak się czuję będąc obecna /ny w tej wyobrażonej sytuacji? Wizualizacja pozytywnych rezultatów wzmacnia Twoją wiarę w to, że jesteś w stanie to osiągnąć.
Przykład: Jeśli planujesz założyć własny biznes, wyobraź sobie, jak osiągasz sukces i cieszysz się z osiągnięć, takie jak stabilne dochody i satysfakcja z własnej pracy.

Wytyczanie krótkoterminowych celów

Zamiast skupiać się na całej zmianie i myśleć o niej jak o wielkim wyzwaniu, podziel ją na mniejsze cele krótkoterminowe. To pozwoli Ci łatwiej mierzyć swoje postępy i osiągnięcia na drodze do adaptacji.
Przykład: Jeśli chcesz schudnąć, ustaw sobie krótkoterminowy cel, np. strata 2 kg w ciągu miesiąca.

Otwórz się na wsparcie

Nie wahaj się podzielić swoimi obawami i uczuciami z bliskimi lub zaufanymi osobami. Czasami rozmowa z kimś bliskim może przynieść ulgę i nowe perspektywy. Posłuchaj pozytywnych opinii i nie od razu reaguj na konstruktywną krytykę. Pozwól sobie „ponosić się trochę” z opiniami zaufanych osób, a potem podejmij samodzielną decyzję. Pamiętaj też, że możesz poprosić zaufane osoby o pomoc.
Przykład: Jeśli zmieniasz stan cywilny, porozmawiaj z przyjaciółmi lub rodziną o swoich uczuciach i oczekiwaniach.

Akceptacja i wdzięczność

Przyjmij, że zmiany są nieodłącznym elementem życia. Zamiast opierać się zmianom, odrzucać je, skup się na tym, co możesz z nich wynieść. Ćwicz wdzięczność za to, co masz obecnie i za to, co przyniesie przyszłość.
Przykład: Jeśli zmieniasz miejsce zamieszkania, zastanów się, jakie nowe możliwości i przygody czekają na ciebie w nowym otoczeniu.

Zmiana to nie zawsze coś nowego. Czasami jest to coś starego, co nauczyliśmy się widzieć w zupełnie inny sposób.

Henry C. Link

Te zmiany dotyczyć mogą każdej sfery naszego życia: rozwoju i dorastania naszych dzieci, przejściowych problemów współpracy ze szkołą dziecka, zmian zawodowych – nowych wyzwań, zadań i awansów. Współpracy z ludźmi przy różnych zadaniach, czy naszych zmian osobistych i reakcji otoczenia na nas samych.

Pamiętaj, że każdy ma indywidualny sposób radzenia sobie z zmianą. I to, co działa dla jednej osoby, niekoniecznie zadziała dla innej. Daj sobie czas i pozwól sobie na popełnianie błędów. Ważne jest, aby podejmować kroki w kierunku pozytywnego przystosowania się do nowych sytuacji. Jeśli potrzebujesz wsparcia w procesie radzenia sobie z niepewnością i zmianą, zachęcam Cię do skontaktowania się ze mną i umówienia się na bezpłatną sesję coachingową. Pomogę Ci osiągnąć sukces w drodze do Twojego dobrostanu i osobistego rozwoju.

Ewa Ruszkowska