Będąc w trakcie osobistej zmiany, chciałabym kontynuować temat zmiany - sama jestem w dłuższym procesie wdrażania nowych rozwiązań w swojej firmie. Czasami, kiedy jestem zmęczona, dopada mnie chwilowa irytacja, pojawiają się pytania typu: Ile jeszcze nowych rzeczy?; Czy dam radę?

Czego potrzebujemy, by zmianę wprowadzić i by została ona z nami na dłuższy czas?

Najważniejsze, że czujesz taką potrzebę, by coś, co wniesie świeżość do Twojego życia lub co zaczęło Ci przeszkadzać i nie służy Tobie i Twoim bliskim, zmieniać. To już pierwszy krok. Czyli zauważasz konieczność i nieuchronność zmiany. Ale jak poradzić sobie z trudnościami, które pojawiają się, kiedy w zmianie chcesz wytrwać?

Chcę pokazać Ci kilka możliwości. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, które wiadomości są dla Ciebie szczególnie ważne. Które Cię poruszają. To będzie obszar do pracy właśnie dla Ciebie.

Zmiana jest nieuchronną część życia, ale jest nie tylko koniecznością napływającą z zewnątrz, ale także przyczynkiem do rozwoju i postawienia sobie nowych celów, które poprawia jakość Twojego życia. Przyjrzyjmy się dwóm przykładom z życia ludzi, którzy podeszli z zaangażowaniem do zmiany w swoim życiu i rozważmy ewentualne trudności na ich drodze.

Przykład 1: Zmiana Zawodowa

Spotkajmy się z Anną, która przez wiele lat pracowała w korporacjach jako menedżerka. Mimo tego, że była zaangażowana zawodowo, awansowała, odczuwała coraz większe niezadowolenie z pracy. Zrozumiała, że ​​jej wyjątkową pasją jest gotowanie. Anna zdecydowała się na odważną decyzję - rezygnację z korporacyjnej kariery i rozwijanie własnej działalności. Rozwiązanie to dotykało kwestii finansowych i związanych z zarządzaniem biznesem. Było wymagające, ale Anna nie zraziła się. Krok po kroku realizowała swój plan. Obecnie jest właścicielem dobrze prosperującej restauracji i cieszy się nie tylko zawodowym sukcesem, ale także osobistym spełnieniem.

Przykład 2: Zmiana Osobista

Poznajmy też Piotra, który przez lata nie przestrzegał zdrowego trybu życia i zmagał się z otyłością. Spotkanie szkolne po latach z kolegami, wspólne rozmowy (wiecie, Matura,  rocznik…) dały mu wiele do myślenia. Zrozumiał, że potrzebuje zmiany, aby być zdrowym i cieszyć się dobrym samopoczuciem. Rozpoczął wykonywanie ćwiczeń i zmianę nawyków żywieniowych. Tak, skorzystał z pomocy trenera, a pierwsze diety ułożyła mu zaprzyjaźniona dietetyczka. Na początku efekty nie były spektakularne, ale Piotr był zdeterminowany. Dzięki konsekwencji,  wspieraniu siebie i wsparciu otrzymanym od bliskich, jest w drodze do upragnionego celu. Wie, że ta zmiana zajmie mu co najmniej dwa lata i wytrwale dba o nowe nawyki.

Trudności jakie możesz napotkać w drodze do zmiany:

Strach przed zmianą może paraliżować i możemy odczuć opór przed nieznanym. Pojawić się mogą myśli typu: Po co mi to? Czy ja zwariowałam? Czy wszyscy tak robią? Nie miała baba kłopotu, …! Jedynym z rozwiązań jest to, by te myśli zaakceptować i dalej robić swoje. Po nowemu. Możesz też podjąć dłuższą pracę i umówić się ze mną na sesje coachingowe,  w czasie których poprzyglądasz się przekonaniom, które Ci nie służą i wypracujesz takie, które pozwolą Ci odczuwać radość i będą mobilizować Cię do działania. Myślenie może być nawykiem, a Ty możesz go zmieniać 😊.

Motywacja do zmiany może osłabić się z powodu braku  czasu wolnego. Motywacja to też słowo kluczowe, które ma siłę i przypomina Ci, dlaczego zauważyłaś/zauważyłeś zasadność zmiany. Możesz być bardzo zajęta/zajęty w swoim zawodowym i rodzinnym życiu. Aby utrzymać motywację do zmiany, warto wyłączyć harmonogram dnia/tygodnia/miesiąca i zidentyfikować te czynności, który można zoptymalizować, aby znaleźć trochę czasu na pracę nad zmianą.

Samodyscyplina, a właściwie jej brak często jest przeszkodą w osiąganiu celów. Warto pracować nad rozwijaniem samodyscypliny. Kiedy wprowadzasz np. zmianę w sposobie reagowania na określone zachowanie dziecka, ono może się buntować, nie reagować, czasem nawet sarkastycznie komentować Twoją zmianę zachowania. Ale kiedy wiesz po co to robisz, łatwiej zachować samodyscyplinę. Tworzenie planów dnia oraz stosowanie technik zarządzania czasem, takiej jak np. technika Pomodoro, pomaga skupić się na wybranych zadaniach i utrwalać samodyscyplinę.

Opór, niechęć Twojego otoczenia - Czasami zmiana spotyka się z oporem ze strony dzieci, rodziny, przyjaciół lub współpracowników, którzy mogą nie akceptować Twoich nowych celów. Warto w takich sytuacjach rozmawiać otwarcie i wyjaśnić swoją motywację do określonego działania (po co to robisz) oraz oczekiwania (jakiego wsparcia oczekujesz od osób, które oporują).

Jak widzisz, kiedy napotykamy różne trudności, ale zależy nam na zmianie, możemy korzystać z różnych strategii. Paradoksalnie możesz wybrać tę, która Cię poruszy. Wyda Ci się dziwna. Możesz sprawdzić jej efekty i ocenić, czy nie tej strategii właśnie potrzebujesz.

Co będzie Cię wspierało w drodze do zmiany?

Twórcze myślenie

Gdy zmiana jest trudna, a masz chwilę, spróbuj rozwiązać ją twórczo. Często różne zmiany wprowadzamy schematycznie, odruchowo. A może pomyśl, jak powiadomić rodzinę o zmianie z użyciem humoru? A może zaskocz czymś nietypowym swoje dziecko? Czasem też otoczenie może wpływać na nasze myśli. Potrzebujesz przemyśleć kroki swojej zmiany? Tu zachęcam Cię do znalezienia miejsc, w których czujesz się inspirująco i kreatywnie. To mogą być: kawiarnia, park, czy nawet przestronna przestrzeń w przyrodzie. Nie bój się eksperymentować, to wnosi świeżość, lekkość. Zawsze możesz powiedzieć: do tej pory było tak…., a od dzisiaj jest tak… 😊

Grupy wsparcia

Jeśli brakuje Ci wsparcia wokół, szukaj grupy lub społeczności, która podziela Twoje cele i wartości. Wspólna podróż z osobami o podobnych celach i poszukiwaniach może być bardzo motywująca.

Monitorowanie zmiany

Regularnie monitoruj (obserwuj drobne zmiany) swoje postępy i wyniki. Jeśli coś nie poszło zgodnie z planem, nie złość się, tylko, wyciągnij wnioski i wróć na swój szlak.

Podjęcie się zmiany, czy to w życiu zawodowym czy osobistym, może być wyzwaniem, ale także drogą rozwoju i możliwością stanięcia przy sobie. Przykłady Anny i Piotra pokazują, że z determinacja, wsparcie i osobiste strategie pomagającą nam wytrwać w zmianie. Urealniamy wtedy to, o czym marzymy lub wprowadzamy w życie to, co dla nas najważniejsze.

"Zmiana to proces, który wymaga czasu, działania i wytrwałości, ale przynosi też wiele korzyści indywidualnych. Bądź otwarta, na nowe możliwości, ucz się na podstawie trudności i idź naprzód w kierunku swojego celu. Nie odpuszczaj!"

Zmiana to proces, który wymaga czasu, działania i wytrwałości, ale przynosi też wiele korzyści indywidualnych. Bądź otwarta, otwarty na nowe możliwości, ucz się na podstawie trudnościami i idź naprzód w kierunku swojego celu. Nie odpuszczaj!

Ewa Ruszkowska