Kiedy dziecko przychodzi na świat, chcemy się nim opiekować, troszczyć o nie, tulimy je, mamy czas, obserwujemy, jak szybko się zmienia. Bardzo dbamy o jego zdrowie i rozwój. Niewiele czasu później te przyjemności przechodzą w obowiązki, a jako obowiązki szybko nam powszednieją i budowanie więzi oraz wspólnie spędzany czas stają się rutyną, a niekiedy powoli zaczynają być odsuwane na dalszy plan.

Zastanawiałaś się, zastanawiałeś się może nad tym, co takiego dzieje się w życiu dorosłych ludzi, że już kilka lat po narodzinach dziecka boją się puścić dziecko na obóz, zimowisko czy kolonie, ale równocześnie pozwalają, by kilka godzin dziennie i to już od kilku lat, spędzało czas przed ekranem telefonu? Przecież jest wiele publikacji, artykułów i wiadomości mówiących o tym, że do drugiego roku życia dziecko nie powinno mieć kontaktu w ekranem telefonu czy laptopa, bo później kłopoty z koncentracją, nauką, etc.

Dzisiaj chcę skupić naszą uwagę na jednej informacji: ponad 4 godziny dziennie polski nastolatek spędza w sieci. Według deklaracji nastolatków w czasie wolnym od zajęć szkolnych korzystają oni z sieci średnio 4 godziny i 50 minut dziennie. W dni świąteczne, weekendy czy wakacje ten wskaźnik się zwiększa i wynosi średnio 6 godzin i 10 minut.

Analiza czasu spędzanego w Internecie

Przyjmując, że korzystanie z sieci przez nastolatki wynosi około 4 godzin, a sen trwa średnio 6 godziny, pozostaje 18 godzin aktywności dziennie. Z 18 godzin, 4 godziny spędzone na korzystaniu z Internetu stanowią około jednej piątej każdego dnia.

Pomnażając to przez 7 dni w tygodniu, otrzymujemy 1,54 dnia, co daje 80 dni w roku, czyli 2 miesiące i 20 dni poświęconych na korzystanie z Internetu. Idąc dalej w tych wyliczeniach, w ciągu 5 lat życia wypada z nich 1 rok, bo był poświęcony na Internet!

Refleksje i pytania

Jakie umiejętności dzieci i nastolatków mogłyby się pojawić, gdyby część tego czasu została poświęcona na inne aktywności? Co dziecko zyskałoby przez ten czas? Czego mogłoby się nauczyć? Czy czas spędzony w Internecie jest czasem straconym?

Wnioski i rekomendacje dla rodziców

  • Bądź aktywnym uczestnikiem życia swojego dziecka
    Zastanów się, czy nie ma innych sposobów spędzania czasu razem niż korzystanie z Internetu.
  • Ustal granice czasu spędzanego on-line
    Określ razem z dzieckiem godziny, w których może korzystać z urządzeń elektronicznych, i konsekwentnie się ich trzymaj
  • Promuj alternatywne formy spędzania czasu.
    Zachęcaj do aktywności fizycznych, czytania książek, rozmów z rodzeństwem i przyjaciółmi.
  • Bądź przykładem
    Dbaj o własne relacje z Internetem i ograniczaj czas spędzany on-line, aby pokazać dziecku, że istnieje życie poza siecią.
  • Edukuj się i rozmawiaj
    Prowadź otwarte rozmowy z dzieckiem na temat korzystania z Internetu i jego potencjalnych skutków. Wspólnie poszukujcie odpowiedzi na pytania i podejmijcie decyzje razem.

Czy chciałabyś, aby Twoje dziecko spędzało dwa miesiące w roku bezpośrednio w Twoim towarzystwie? Czy może warto zastanowić się nad tym, jak wykorzystać ten czas spędzony w sieci w inny, bardziej wartościowy sposób?

Możesz skorzystać w informacji zawartej w raportach i poradnikach:

https://www.nask.pl/ (raport z badań)

https://www.nask.pl (raport z badań)

https://cyberprofilaktyka.pl/pliki/2-jak-zapewnic-dzieciom-bezpieczenstwo-w-internecie-poradnik-dla-rodzicow.pdf

Jestem bardzo ciekawa Twoich przemyśleń.

Pozdrawiam Cię ciepło!

Ewa Ruszkowska